Profilaktyka, zdrowie i stulejka
Stulejka, jako stan wrodzony, dotyczy większości małych chłopców i trudno mówić tu o jakiejkolwiek profilaktyce - tym bardziej, że w większości przypadków nie jest ona potrzebna, ponieważ objawy zazwyczaj same ustępują z czasem. Ważne natomiast jest to, by zadbać o właściwą higienę intymną już od najmłodszych lat, bo w ten sposób można zapobiec powstaniu stulejki w przyszłości. Mastka i złogi rozkładającego się moczu stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, dlatego tak ważne jest prawidłowe wymywanie żołędzi. Zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić do powstawania stanów zapalnych, bliznowacenia napletka i w końcu do powstania stulejki nabytej.
Podstawowe zasady prawidłowej higieny intymnej u małych chłopców:
- Nie należy odsuwać na siłę napletka naturalnie sklejonego mastką z żołędzią prącia. Jest to normalny stan fizjologiczny. W pierwszych latach życia chłopca mastka powinna ulec samoistnemu rozpuszczeniu.
- Codzienna higiena powinna opierać się na kąpieli i obmyciu prącia z zewnątrz.
- Kiedy dziecko skończy 1. rok życia należy podejmować próby delikatnego ściągania napletka w trakcie kąpieli - jeśli dziecko daje nam znać, że sprawia mu to ból, przestajemy, a jeśli uda się ściągnąć napletek, oczyszczamy żołądź z resztek mastki.
- Jeśli napletek pozostaje sklejony mastką z żołędzią do 3. roku życia, należy odwiedzić urologa.
- Wszelkie opuchnięcia lub zaczerwienienia mogące zwiastować stan zapalny konsultujemy z urologiem lub chirurgiem dziecięcym.
- Chłopców, którzy zaczynają się myć samodzielnie, instruujemy o konieczności właściwego dbania o higienę.
- Chłopców, którzy zaczynają sami odwiedzać toaletę, instruujemy, że przy oddawaniu moczu należy odsłonić żołądź.
Pamiętaj! Właściwa higiena i pielęgnacja w wieku dziecięcym znacznie zmniejsza ryzyko powstawania stulejki w wieku dojrzewania i u dorosłych.
Zobacz również: Zaburzenia erekcji - skąd się biorą?.